Víte jaká je správná technika čištění zubů?

Zdravé, bílé a krásné zuby nejen rozzáří Váš úsměv, ale i reprezentují a symbolizují Váš přístup k životu. Starost o naše zuby tak patří ke každodenním činnostem. Aby byla tato snaha efektivní, tak je potřeba čištění zubu provádět správným způsobem a dodržovat několik jednoduchých zásad: Pravidelně odstraňujte zubní plak, ten stojí za příčinou zubních kazů a dalších problémů. Zuby čistěte nejméně dvakrát denně, a to ráno a večer. Špatným čištěním zubů si můžeme v ústech nadělat pěknou paseku. Nejde však jen o zubní kazy – špatná technika čištění  zubů může přivodit třeba i zánět dásní. 

 

Netlačte zbytečně na pilu

Prvním krokem ke zdravému chrupu bez plaku a kazů je správná technika – tedy pohyby ruky, kterými zuby čistíme. Čištění musí být jemné, bez násilného tlačení na kartáček. Toho lze docílit tak, že kartáček uchopíte jako propisku – mezi ukazováček a palec. Většina lidí má kartáček uchopený v sevřené pěsti, avšak kvůli tomu mají v ruce větší sílu a na kartáček tak tlačí. Jemným čištěním zubů se neničí sklovina a zbytečně se neobrušují krčky zubů. Krčky dostávají zabrat také při čištění zubů takzvanou horizontální metodou. Při té se pohybuje kartáčkem ze strany na stranu jako při pilování a vlákna kartáčku tak krčky dráždí. Tímto nevhodným pohybem jednak nedostanete štětiny kartáčku do žlábku mezi zubem a dásní, ale navíc si způsobujete i postupný ústup dásně a vznik takzvaných krčkových klínovitých defektů, kdy se zuby stávají citlivými na teplo a chlad a opticky se prodlužují. Pro naše zuby je mnohem vhodnější čištění pomocí krouživých pohybů a drobných vibrací.

 

Jak zuby správně čistit:

Zubní lékaři dospělým nejčastěji doporučují vibrační metodu:

  • Kartáček nasadíme zhruba v úhlu 45° na začátek zubu v dásni. Velmi malými kroužky, spíše chvěním, kartáčkem pohybujeme směrem ke konci zubu, kde nakonec setřeme plak.
  • Pro malé děti se doporučuje jednodušší metoda – stírací pohyb kartáčku v dlouhé ose zubu „od červeného k bílému“.
  • Čistíme jednotlivé zuby, a to také z vnitřní strany, nakonec vyčistíme kousací plošky.
  • Poté následuje dočištění mezizubním kartáčkem, případně dentální nití.

Na každém jednotlivém zubu proveďte přibližně pět až deset těchto drobných krouživých pohybů. Ideálním postupem je začít čištění na jedné straně zubního oblouku a na druhé straně skončit. Tak si můžete být jisti, že jste žádný zub nevynechali.

 

Proč je to tak důležité?

Stejně jako u všech nemocí, platí rovněž pro zuby, že je lepší problémům předcházet. Výhodou je, že základní prevence je relativně jednoduchá – zuby a ústní dutinu musíte zbavit mikrobiálního povlaku.

Tzv. plak je směs zbytků potravy a množících se bakterií, jež přeměňují cukry na kyseliny. Ty naleptávají zubní sklovinu a mohou tak způsobit vznik zubního kazu. Plak ovšem nepokrývá jen zuby, ale i dásně. Umožňuje přežívání bakterií, které způsobují záněty dásně v okolí zubů a jejichž následkem může být například obávaná parodontóza.

 

A také byste neměli zapomínat bychom neměli ani na vyčištění jazyka. Nejde jen o jeho vzhled, nevyčištěný jazyk může být zásobárnou pro bakterie. Při ranním a večerním čištění zubů bychom proto měli odstranit i povlak z jazyka.

Ve specializovaných prodejnách zakoupíme speciální škrabky na jazyk, dobrou službu vám ale prokáže i obyčejná kávová lžička bez ostrých okrajů. 

Stomatologové doporučují dokonce několik metod čištění zubů, každý si tak má možnost vybrat nejvhodnější právě pro sebe. Každopádně Správný nácvik vybrané techniky ovšem není nic jednoduchého, proto se se hodí absolvovat lekci u tzv. dentální hygienistky. Za individuální odbornou instruktáž  sice musíme zaplatit, máme ovšem záruku, že své zuby budeme čistit opravdu správně.